Vzpomínky na léto dejte do vázy
Jestli nejste zastánci strohého bydlení a rádi si byt zkrášlíte něčím příjemným, možná si vyberete právě sušenou kytici. Pokud jste ještě nostalgicky založení a v zimě si chcete zavzpomínat na léto, pak je pro vás tato kytice tím pravým. Aby vás těšila o to více, usušte si květiny sami. Můžete sáhnout pro romantickém lučním kvítí nebo po tom, co vám nabízí zahrada. Někdy zdánlivě obyčejné luční kvítí, možná i trochu plevel, vám dotvoří celkový zajímavý dojem. Abyste se z květiny mohli dlouho těšit, při sušení dodržujte pár důležitých pravidel.
1. Rostliny odstříhávejte nůžkami, rozhodně je nevytrhávejte i s kořeny. Snažte se je příliš neponičit.
2. Vyberte si vhodné místo, kam dáte rostliny usušit. Ideální je teplota vzduchu mezi dvaceti a dvaceti pěti stupni.
3. Místo k sušení zvolte suché a tmavé, jen tak si zachovají květy svou původní barvu. Ideální je sušení svisle dolů, svázané do menších svazků.
Některé květy, ale potřebují specifický způsob usušení. Například velkokvěté hortenzie, chrpy, pivoňky nebo kopretiny. Tyto květiny nezavěšujeme svisle dolů, naopak je budeme pozvolna sušit ve váze s minimem vody. Postačí hladina jednoho centimetru. Některé rostliny v průběhu zpracování ztrácí svou původní barvu.
V takovém případě je sušte v silikagelu nebo můžete vyzkoušet kukuřičnou mouku. Silikagel vám bude nejlepším pomocníkem při zpracování květin s jemnými okvětními plátky. Práce s tímto gelem je více než jednoduchá. Na dno nádoby nasypete zhruba čtyři centimetry hmoty. Do hmoty vložte květiny a opatrně zahrňte. Nechte sušit dva až tři dny. Pokud zkombinujete usušené květy se slámou, můžete si vytvořit zajímavý přírodní věnec. Mezi květy, které ozvláštní suchou vazbu, patří květ černuchy nebo žlutého vratiče. Jako bonus z květu černuchy můžete získat semena, která se dají využít jako koření v kuchyni.