Úrazy při stavbě betonového plotu svépomocí
Stavět betonový plot z prefabrikátů není jen tak. Na první pohled, při sledování instruktážního videa nebo při prohlížení fotografií se může zdát, že betonové dílce jsou velmi tenké a drobné, a že s nimi nebude obtížná manipulace. Může vám práce připadat nesmírně pohodová, rychlá a natolik „primitivní“, že ji přece musí zvládnout kde kdo.
Na teoretické bázi pravdu máte, ale teorie se může od praxe lišit zejména neočekávanými komplikacemi, které profesionály nezaskočí, ale pro amatéra to může být neřešitelný problém:
Ztroskotáte na výkopových pracích – bez mechanizace bude kopání výkopů (otvorů pro sloupky) poměrně náročné i pro fyzicky zdatného jedince. Jde o to, že oplocení obvykle pokrývá většinu obvodu parcely, a některým lidem jaksi nedochází, že se jedná o dlouhou vzdálenost v desítkách nebo stovkách metrů. Například pozemek o rozměrech 20 x 25 metrů, což je poměrně běžné, bude mít plot dlouhý 90 metrů, tedy celkem přibližně 45 sloupků. Bude zapotřebí vykopat otvory hluboké alespoň 80 cm pro celkem 45 sloupků, což je pro jednoho člověka v případě ručních výkopů práce na několik dnů a někdy i týdnů. Problém může nastat i tehdy, narazíte-li při kopání na skálu, kameny a další tvrdá a tuhá podloží, např. jíl. Může vás to vyčerpat, až z toho onemocníte.
Práce s deskami se bez mechanizace neobejde – betonové panely (desky) budete muset z místa na místo přenášet a pak je při montáži plotu zvedat do výšky při zasouvání do drážek mezi sloupky. Betonové panely nejsou pápěří a nejsou vyrobené z papíru, ačkoli jsou tenké jen 4 cm, může se vám zdát, že budou poměrně lehké, ale každá z desek váží téměř metrák. Při zvedání do výšky u poslední řady, např. ve vzdálenosti 200 cm od země, to bez mobilního jeřábu nebo kladkostroje nezvládnete. Při výstavbě oplocení na klíč vám tyto starosti odpadají, protože profesionálové jsou patřičně vybaveni.