Lískové ořechy
Lískové ořechy jsou plodem stromu zvaného líska obecná, která roste i u nás. Její lahodné kulaté plody zná snad každý. Obzvlášť oblíbené jsou v období Vánoc, kdy nechybí v alespoň jednom z mnoha druhů cukroví, které hospodyňky pečou. Často bývá spojován s veverkami, které si na nich také velmi rády pochutnávají.
Líska obecná má mnoho lidových názvů: avellské oříšky, lískovec, červené ořeší či leština. Jedná se spíše o keř dorůstající výšky do 5 m, někdy je též stromem s širokou kulovitou korunou, která je nepravidelná. Strom je vysoký maximálně 8 m. Kůra je hněda, později šedne. Listy jsou nepravidelně srdčité s pilovými okraji. Nejvíce ceněný je plod – obvejčitý oříšek obklopený v mládí zeleným, ve zralosti hnědým obalem. Tento strom roste po celé Evropě, najdeme jej též u nás jako podrost smíšených listnatých lesů.
Lískové ořechy obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Najdeme zde vitaminy skupiny B (B1, B6, B9), karoteny, vitamin E a C a velké množství stopových prvků. Bohaté jsou též na minerály: draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, měď, bor, mangan, zinek, chrom, selen a mnohé další.
S takovým obsahem látek můžeme očekávat také velké množství pozitivních účinků na lidský organismus. Například:
- Posilují paměť a mozkovou činnost
- Posilují imunitu
- Zvyšují odolnost vůči stresu
- Posilují nervy
- Slouží jako prevence proti osteoporóze
- Posilují oběhový systém a srdce
- Pomáhají při fyzickém i psychickém vyčerpání
- Jsou vhodné pro těhotné ženy, sportovce, studenty i diabetiky
V obchodech se můžeme setkat s mnoha variantami těchto ořechů: natural se slupkou, pražené, sekané, ve směsi s jinými oříšky či ve formě moučky či másla. Používají se převážně při pečení, jíst se ale dají také jen tak na chuť. Dochutit mohou různé kaše, směsi se sušeným ovocem a další pokrmy, dozdobí dezerty.