Jsou sladidla zdravější než cukr?
Součástí řešení má proto být mimo jiné i vývoj potravin obsahujících náhražky cukru. Umělá sladidla poskytují sladkou chuť a zároveň málo, nebo i žádné kalorie. Jsou ale zdravější? Existuje mnoho druhů v tisících různých produktech, včetně dietních jídel a nápojů. Podstata je nicméně u všech stejná, tedy vyvolat sladkou chuť místo cukru a zároveň neobsahovat velké množství kalorií.
Některá sladidla, jako sacharin, sukralóza, acesulfam K nebo aspartam, jsou v malých dávkách velice sladké, čímž jsou ideální pro použití v nízkokalorických nealkoholických nápojích a žvýkačkách bez cukru. Jiná, jako sorbitol a xylitol, jsou mnohem vydatnější, jako skutečný cukr, takže jsou užitečná jako náhražky ve výrobcích, jako jsou například cukrovinky. Měli bychom je tedy používat? Pokud se na tuto otázku zeptáte odborníků, většina z nich vám řekne, že se jedná pouze o věc osobní volby. Omezení množství přijímaného cukru je rozhodně dobrou věcí, neboť napomáhá snížit riziko vzniku cukrovky, obezity a zubních kazů. Když uvážíme, že klasická plechovka s colou obsahuje devět kostek cukru, představuje dietní verze zásadní rozdíl.
Zda je náhrada klasického cukru sladidlem opravdu zdravá však nelze tvrdit s naprostou jistotou. Konzumace nízkotučných a nízkokalorických produktů rozhodně není zárukou, že zůstanete fit a štíhlí. Umělá sladidla totiž nejsou náhradou zdravé výživy. Pokud jsou však umělá, znamená to, že jsou i nezdravá? Mnohá jsou syntetická, ale některá sladidla mohou být vyrobena z přirozeně se vyskytujících látek. Sladidla na bázi stévie jsou vyráběna z listů této rostliny. Syntetické tedy neznamená nezdravé. Podle britského zákona musí být potraviny nebo nápoje jasně označeny a na obalu musí být uvedeno, zda obsahují nízkokalorická sladidla, což spotřebitelům usnadňuje při nákupu jejich výběr.