Jaké vlastnosti má pískovec
Nerost zvaný pískovec zná prakticky každý z nás. Mnoho lidí dokonce navštívilo známé pískovcové skály, kterými se naše země může chlubit. Jen málokoho však napadne, že se jedná o materiál, který je možné použít na dlažební kostky.
Je totiž faktem, že má pověst spíše méně odolného kamene, zvláště co se vodní eroze týče. Je to samozřejmě proto, že si v mysli vytváříme spojení s klasickým pískem. Avšak ačkoliv jsou si hodně podobné, rozhodně to není úplně přesné. Koneckonců, již zmíněné skály zde stojí již stovky let, a ačkoliv za tu dobu poněkud zerodovaly, rozhodně nezmizely.
Je také nutné uvážit, že požadovaná životnost kamenného obložení či cesty je podstatně menší. Přeci jen, kdo z nás čeká, že jeho dům či zahrada budou vypadat naprosto stejně za takových čtyři sta či pět set let? Asi skutečně jen málokdo.
Také je potřeba si uvědomit, že v případě dlaždic či dlažebních kostek se rozhodně nejedná o surový pískovec. Ten, který v této formě kupujeme, je nejen nařezaný, ale také vyleštěný a natřený speciálním lakem, který dále zvyšuje jeho pevnost a odolnost, a tím pádem také jeho životnost.
Samozřejmě, mnoho z nás dá přednost například žule či břidlici, které mají přeci jen lepší vlastnosti. Avšak najdou se lidé, pro které je právě pískovec tím pravým řešením. Tím hlavním důvodem, proč jej volí, je především jeho typická hnědá barva, která může mít mnoho odstínů od světle hnědé po téměř červenou, v závislosti na množství přítomných oxidů železa.
Je tedy pravdou, že může vytvořit skutečně působivou dekoraci, zvláště pokud zkombinujeme několik různých odstínů například o abstraktních obrazců či složitých vzorů. Může se tak stát skutečným klenotem naší zahrady, případně dodat našemu domu opravdu působivý ráz.
Než se však pro něj rozhodneme, je dobré si uvědomit jeho dobré vlastnosti, ale i ty špatné. Tak nebudeme později nepříjemně překvapeni, a nebudeme své koupě litovat.