Nakupování v minulosti a dnes
Naprostá většina lidí si nedokážou představit, jak se žilo a nakupovalo v minulosti. Obzvlášť dnešní mladá generace se usmívá při historkách od našich babiček, které několik hodin čekaly ve frontě na banány, a až na ně konečně přišla řada, zjistily, že banány zrovna došly.
A nedostatkové zboží nebylo jen ovoce a zelenina, ale téměř vše – maso, mléko, mléčné výrobky a dokonce i toaletní papír.
Lidé v minulosti museli brzo ráno vstávat (někteří už ve 4 hodiny ráno), aby si vůbec stihli nakoupit. Od brzkých ranních hodin stáli a čekali ve frontě, dokud na ně nepřišla řada. Někteří se střídali se svými rodinnými příslušníky, jiní si zase najali důchodkyni, aby frontu odstála za ně, jelikož už potřebovali jít do práce. Přivstat si byla v té době nutnost, pro opozdilce zbyly jen prázdné regály.
Ty rodiny, které měli štěstí a známosti u prodavaček, měli výhodu podpultového zboží. Prodavačky jim zboží odložili a lidé si pro něj mohli kdykoliv přijít bez nutnosti ranního vstávání.
Fronty samozřejmě nebyly pouze na jídlo a potraviny, ale také na elektroniku, nábytek, papírenské zboží nebo textilní výrobky.
V době minulé si lidé potravin a dalších výrobků mnohem více vážily, navíc jídlo bylo kvalitnější, chutnější a poctivější bez umělých dochucovadel, konzervantů a náhražek. Na dnešním trhu jsou tyto umělé náhražky a dochucovadla zcela běžné.
V dnešní době máme všeho hodně, ničeho si nevážíme, potraviny se zbytečně vyhazují do kontejneru, nakupujeme spoustu věcí a nejsme schopni vše řádně zkonzumovat. Dnešní společnost děsí představa, že budou obchody zavřené z důvodu svátků, tudíž lidé začnou den předtím nakupovat jako šílení, aby náhodou neumřeli hlady. Přitom i v dnešní době nepřeberné množství lidí na světě trpí hladem, bídou a mají o potraviny a vodu nouzi.
Dneska máme k dispozici nespočet obchodů, nákupních center a středisek, kde můžeme nakoupit téměř vše a bez dlouhého čekání. Navíc se dají využít i různé virtuální košíky a my si můžeme nakoupit v klidu domova.